Przejdź do głównej części strony

Historia piłkarskich mistrzostw świata

ANGLIA 1966

ANGLIA 1966

Mistrzostwa w 1966 roku po raz pierwszy rozegrane zostały w Anglii - nazywanej nie bez przyczyny ojczyzną futbolu. Opiekunem miejscowej reprezentacji stał się niewiele wcześniej Alf Ramsey. Objął on stanowisko pod warunkiem przejęcia pełnej kontroli nad wyborem zawodników do kadry. Za czasów poprzedników Ramseya czuwała bowiem nad tym komitet selekcyjny federacji. Zmiana systemu okazała się strzałem w "10". Jedenastce przewodzili dwaj piłkarze o imieniu Bobby: Charlton i Moore.

Największą niespodzianką in minus był występ mistrzów świata z 1958 i 1962 roku. Brazylijczycy przysłali do Wielkiej Brytanii ekipę złożoną niemal w całości ze starych mistrzów. - To była kompletna katastrofa - wspominał te finały Pele. Nic dziwnego skoro "Canarinhos" zakończyli swój występ już w I rundzie.

Miłym zaskoczeniem była postawa debiutującej na imprezie Korei Północnej, która wygrała 1:0 z Włochami i prowadziła z Portugalią już 3:0, ale Eusebio czterokrotnie celnie trafił i Portugalczycy wygrali 4:3.

Piłkarze Ramsey'a coraz lepiej radzili sobie w tym turnieju: najpierw wyeliminowali Argentyńczyków, a w półfinale wygrali z Portugalią 2:1. W meczu o złoto na ich drodze stanęła RFN, ze wschodzącą gwiazdą, Franzem Bekcenbauerem. Niemcy rozprawili się wcześniej z Urugwajem i ZSRR.

Finał był dramatycznym widowiskiem. Gdy wydawało się, że gospodarze odniosą końcowy sukces, gol Webera doprowadził do dogrywki.

O końcowym sukcesie podopiecznych Ramseya zdecydował kontrowersyjny gol Hursta w 100. minucie, dający Anglikom prowadzenie 3:2. Przez wiele lat trwały dyskusje, czy piłka po jego strzale minęła linię bramkową. Dopiero w sierpniu 2001 roku Hurst przyznał, że jego decydujący o triumfie Anglików gol nie powinien zostać uznany.