Przejdź do głównej części strony

Historia piłkarskich mistrzostw świata

CHILE 1962

CHILE 1962

Mistrzostwa odbyły się w Chile, które wcześniej zostały nawiedzone przez silne trzęsienia ziemi. Gospodarzom udało się jednak przeprowadzić imprezę, której główną areną był stadion zbudowany specjalnie na tę okazję w stolicy Chile - Santiago.

Pierwsze mecze obfitowały w tak wiele brutalnych fauli, że przedstawiciele FIFA wezwali do siebie menadżerów wszystkich drużyn i ostrzegli ich, że taka sytuacja nie będzie dłużej tolerowana. Nie wszyscy usłuchali tego ostrzeżenia,. W meczu gospodarzy z Włochami zawodnik Italii opuścił boisko ze złamanym nosem, a dwóch innych zostało wyrzuconych z boiska. Ferrini nie zgodził się z werdyktem arbitra i przez osiem minut nie chciał opuścić placu gry.

Faworytami imprezy były Brazylia i Jugosławia. Brazylijczycy grali systemem 4-3-3, zwanym "pingwinem" z powodu braku skrzydłowych. Aż sześciu zawodników Brazylii miało więcej niż 30 lat, ale gwiazdą ekipy był 21-letni Pele.

Najgroźniejszym rywalem Brazylii mieli być Jugosławianie. Z takimi gwiazdami, jak

Sekularac, Galic czy Jerkovic wydawali się jedną drużyna zdolną popsuć szyki "Canarinhos". Niestety, w półfinale zostali pokonani przez Czechosłowację (1:3), która ostatni raz na tym etapie grała w mistrzostwach w 1934 roku.

Czechosłowacja stawiła opór w finale Brazylii. Już po 14 minutach prowadziła po strzale Masopusta. Jednak dwie minuty później Amarildo wyrównał i opór Czechów i Słowaków został złamany.