Przejdź do głównej części strony

Historia piłkarskich mistrzostw świata

FRANCJA 1998

Liczbę uczestników zwiększono z 24 do 32, co uczyniło te mistrzostwa największymi w historii i jeszcze bardziej podniosło ich rangę. Potwierdził się także wzrost futbolowej kultury na kontynencie azjatyckim i afrykańskim. Debiutanci: RPA, Japonia i Jamajka - pokazali dobry futbol i zrozumienie taktycznych wymogów współczesnej piłki. Europejski rookie - Chorwacja - była największą niespodzianką imprezy i wywalczyła trzecie miejsce.

Jednym z najlepszych meczów był pojedynek drugiej rundy między Argentyną i Anglią. Argentyna wygrała swoją grupę, a Anglia była w swojej druga, za Rumunią. Mecz po 120 minutach zakończył się wynikiem 2:2, po pięknym trafieniu 17-letniego Owena i "głupiej" czerwonej kartce, jaką otrzymał Beckham za faul bez piłki na Simeone. Argentyna wygrała w karnych, ale w ćwierćfinale trafiła na Holendrów, którzy dzięki bramce Bergkampa w ostatnich minutach awansowali do najlepszej "czworki". "Pomarańczowi" w walce o finał spotkali się z faworyzowaną Brazylią. Piłkarze z Ameryki Południowej po drodze do finału wyeliminowali Chile i Danię, ale męczyli się z Holandią i dopiero karne dały im awans do wielkiego finału.

W finale czekali gospodarze turnieju - po ciężkiej, ćwierćfinałowej przeprawie z Italią, zakończonej sukcesem w karnych. Wcześniej podopieczni Aime Jacqueta mieli duże problemy z Paragwajem i dopiero gol Blanca w dogrywce dał im przepustkę do dalszej gry.

Finał bezapelacyjnie wygrali Francuzi. Brazylia była cieniem samej sibie, podobnie jak jej gwiazda - Ronaldo, który podobno - mimo kontuzji - zmuszony został do występu w walce o złoto. Francja wygrała 3:0 po dwóch golach Zidane'a i trafieniu Petita, i po raz pierwszy w historii zdobyła Puchar Świata, a kapitan Brazylijczyków, Will Dunga, nie został pierwszym w historii kapitanem, który dwukrotnie prowadził swój zespół do mistrzowskiego tytułu.