Przejdź do głównej części strony

Historia piłkarskich mistrzostw świata

HISZPANIA 1982

FIFA wprowadziła nowy system przeprowadzenia finałów. Zwiększona do 24 liczba uczestników rywalizowała w grupach, z których po dwie najlepsze sformowały cztery grupy po trzy drużyny. Zwycięzcy tychże awansowali do półfinałów.

Słabość takiego systemu rozgrywek obnażył przypadek Anglii, która mimo że nie przegrała żadnego meczu, nie awansowała do najlepszej czwórki.

Po słabym początku niespodziewanie dobrze w drugiej fazie spisywali się Włosi. Nie byli oni faworytami grupy, złożonej jeszcze z Brazylii i Argentyny, ale to oni okazali się lepsi od reprezentantów Ameryki Południowej. Dużym wyczuciem wykazał się coach Italii, Enzo Bearzot, który powołał do kadry Paolo Rossiego - jak się później okazało: króla strzelców tej imprezy.

"Azzurri" bez problemów poradzili sobie w półfinale z Polską (2:0) i w wielkim finale spotkali się z drużyną RFN. Niemcy po jedynym z najdramatyczniejszym meczów w historii pokonali w półfinale Francję, po rzutach karnych, mimo iż jeszcze w I połowie dogrywki przegrywali 1:3.

Po takich wspaniałych pojedynkach finał był prawie pozbawiony emocji. Rossi, Tardelli i Altobelli wpisali się na listę strzelców, a honorowego gola dla Niemców tuż przed końcem zdobył Breitner.