Historia piłkarskich mistrzostw świata

MEKSYK 1986

MEKSYK 1986

Kiedy Kolumbia wycofała swoją kandydaturę, Meksyk - mimo silnego trzęsienia ziemi w 1985 roku - stał się pierwszym krajem goszczącym najlepszych piłkarzy świata po raz drugi.
Były to jedne z najładniejszych mistrzostw, ale raczej za sprawą piłkarzy niż FIFA. Federacja, chcąc usatysfakcjonować telewidzów na innych kontynentach, wyznaczała godziny rozpoczęcia wielu meczów w godzinach południowych przy wielkich upałach.

Największą gwiazdą tych mistrzostw był Diego Armando Maradona. On strzelił na tych mistrzostwach najpiękniejszego gola, a także bramkę, która nigdy nie powinna zostać uznana. Oba ta wydarzenia miały miejsce w ćwierćfinałowym meczu z Anglią. Argentyńczyk zdobył pierwszego gola, lobując bramkarza rywali ręką. Sędzia uznał gola, a po meczu Diego powiedział: - To była ręka, ale boska ręka.

Drugie trafienie Boskiego Diego było cudowne. Zaczął swoją akcję tuż za połową boiska, przedryblował część II linii i całą obronę Anglików, wreszcie położył bramkarza i strzelił do siatki.

W półfinale Argentyna łatwo poradziła sobie z Belgią i w walce o złoto trafiła na ekipę niemiecką, która po raz drugi z rzędu w półfinale poradziła sobie z Francją.

W finale Maradona tak nie błyszczał. Jednak mimo, iż gwiazda była dobrze pilnowana przez młodego Matthausa, to Argentyna prowadziła 2:0. Niemcy wychodzili już nie z takich opresji i w 82. minucie było już 2:2. Geniusz Maradony dal o sobie znać chwilę później. Jego wspaniałe prostopadłe podanie trafiło do Burruchagi, który trafił do siatki, zapewniając Argentynie drugi tytuł mistrzowski.

Mecz o 3. miejsce

Francja - Belgia 4:2

Finał - Mexico City (Azteca)

Argentyna - RFN 3:2

Bramki: Brown (22), Valdano (56), Burruchaga (84) - Rummenigge (73), Voller (82)

Sędziował: Arppi Filho (Brazylia). Widzów: 114,590.