Przejdź do głównej części strony

Historia piłkarskich mistrzostw świata

RFN 1974

RFN 1974

W związku z wydarzeniami na igrzyskach w Monachium znacznie wzmocniono wymogi bezpieczeństwa. Zmieniono system rozgrywek, wprowadzając dodatkowy mecz w II fazie grupowej kosztem ćwierć i półfinałów. Modyfikacja ta okazał się nie korzystna, przynosząc zmęczenie graczy i pozbawienie kibiców z oglądania meczów w systemie: przegrywający odpada.

Od początku faworytem były dwie ekipy. Drużyna holenderska, z Johanem Cryuffem na czele, grała "totalny futbol", oparty na wymianie pozycji i maksymalnej funkcjonalności wszystkich zawodników. Przeciwstawić mogli się im gospodarze, z wielkim Franzem Beckenbauerem, którzy jednak mogli znaleźć się poza grą o złoto. W meczu w Monachium, w którym wystarczał im remis, spotkali się z rewelacją rozgrywek, Polską. Tuż przed rozpoczęciem gry nad stadionem rozpętało się oberwanie chmury. W dramatycznych warunkach Niemcy, po zaciętej walce i golu Mullera, wygrali 1:0. Polska w meczu o 3. miejsce pokonała Brazylię, a jedynego gola w tym meczu zdobył król strzelców imprezy, Grzegorz Lato.

Finał był emocjonującym widowiskiem. Już dwie minuty po pierwszym gwizdku angielski sędzia podyktował pierwszego karnego w historii meczów finałowych. Kilkanaście minut później Breitner wykorzystał drugą w tym meczu jedenastkę, doprowadzając do remisu. O złocie dla RFN zdecydował nie kto inny jak Muller, który w swoim stylu "wyczarował" zwycięskiego gola.