Przejdź do głównej części strony

Historia piłkarskich mistrzostw świata

USA 1994

USA 1994

Początkowe obawy, dotyczące organizacji imprezy w kraju bez tradycji piłkarskich, okazały się bezpodstawne. Organizacja była bardzo dobra, a średnia liczba widzów - najwyższa w historii. Widzowie tłumnie przychodzili oglądać takie gwiazdy, jak np. Maradona, który po porażce Argentyny z Kolumbią 0:5 został przywrócony do łask i ponownie powołany do kadry. Jednak już w trakcie mistrzostw badanie antydopingowe po jednym z meczów pierwszej rundy przyniosło wynik pozytywny właśnie w przypadku Diego...

W najlepszej ósemce dominowały zespoły z Europy. Jedyną drużyną spoza Starego Kontynentu była Brazylia, ale to właśnie ona ostatecznie triumfowała w imprezie. Finałowy mecz mistrzostw - Brazylii z Włochami - był jednym z najdramatyczniejszych w historii, choć nie stał na wysokim poziomie. Obie drużyny zagrały bardzo konsekwentnie taktycznie i po raz pierwszy w historii imprezy doszło w finale do rzutów karnych. W serii karnych, przy stanie 2:2 Taffarel obronił uderzenie Massaro, a chwilę później Dunga trafił do siatki, dając "canarinhos" prowadzenie. Wówczas uwaga wszystkich skupiła się na liderze Italii, Roberto Baggio, który musiał strzelić... Potwornie zmęczony ponaddwugodzinną walką Baggio chybił i tytuł powędrował do Brazylii.

Tytuł króla strzelców przypadł Bułgarowi Christo Stoiczkowowi i Olegowi Salenko z Rosji, który pięć (ze swoich sześciu) goli zdobył w spotkaniu z Kamerunem. Jest to najwięcej goli zdobytych przez zawodnika w jednym meczu mundialowym.

Cieniem na mistrzostwach położył się incydent w Kolumbii. Jeden z mieszkańców tego kraju, mając za złe swoim piłkarzom to, że nie przebrnęli fazy grupowej, zastrzelił przed barem w Medelin jednego z reprezentantów Kolumbii, piłkarza Escobara.

Mecz o 3. miejsce

Szwecja - Bułgaria 4:0

Finał - Pasadena (Rose Bowl)

Brazylia - Włochy 0:0, karne 3:2

Sędziował: Puhl (Węgry). Widzów: 94 000.

Król strzelców

Salenko (Rosja), Stoiczkow (Bułgaria) - 6 goli

Źródło informacji: INTERIA.PL

Dodatki

Strzelcy/Kartkowicze

miejsce zawodnik zespół gole
1. Harry Kane Anglia 6
2. Romelu Lukaku Belgia 4
3. Denis Czeryszew Rosja 4
4. Kylian Mbappé Francja 4
5. Cristiano Ronaldo Portugalia 4
6. Antoine Griezmann Francja 4
więcej »
miejsce zawodnik zespół czerwone żółte
1. Carlos Sanchez Kolumbia 1 1
2. Jerome Boateng Niemcy 1 1
3. Igor Smolnikow Rosja 1 1
4. Michael Lang Szwajcaria 1 0
5. Sebastian Larsson Szwecja 0 3
6. Cristiano Ronaldo Portugalia 0 2
więcej »

Ankieta

Kto strzelił najpiękniejszą bramkę mundialu w RPA?

Kto strzelił najpiękniejszą bramkę mundialu w RPA?

Dziękujemy. Twój głos został już zarejestrowany

Zobacz wyniki


Informacje dodatkowe