Przejdź do głównej części strony

Historia piłkarskich mistrzostw świata

USA 1994

USA 1994

Początkowe obawy, dotyczące organizacji imprezy w kraju bez tradycji piłkarskich, okazały się bezpodstawne. Organizacja była bardzo dobra, a średnia liczba widzów - najwyższa w historii. Widzowie tłumnie przychodzili oglądać takie gwiazdy, jak np. Maradona, który po porażce Argentyny z Kolumbią 0:5 został przywrócony do łask i ponownie powołany do kadry. Jednak już w trakcie mistrzostw badanie antydopingowe po jednym z meczów pierwszej rundy przyniosło wynik pozytywny właśnie w przypadku Diego...

W najlepszej ósemce dominowały zespoły z Europy. Jedyną drużyną spoza Starego Kontynentu była Brazylia, ale to właśnie ona ostatecznie triumfowała w imprezie. Finałowy mecz mistrzostw - Brazylii z Włochami - był jednym z najdramatyczniejszych w historii, choć nie stał na wysokim poziomie. Obie drużyny zagrały bardzo konsekwentnie taktycznie i po raz pierwszy w historii imprezy doszło w finale do rzutów karnych. W serii karnych, przy stanie 2:2 Taffarel obronił uderzenie Massaro, a chwilę później Dunga trafił do siatki, dając "canarinhos" prowadzenie. Wówczas uwaga wszystkich skupiła się na liderze Italii, Roberto Baggio, który musiał strzelić... Potwornie zmęczony ponaddwugodzinną walką Baggio chybił i tytuł powędrował do Brazylii.

Tytuł króla strzelców przypadł Bułgarowi Christo Stoiczkowowi i Olegowi Salenko z Rosji, który pięć (ze swoich sześciu) goli zdobył w spotkaniu z Kamerunem. Jest to najwięcej goli zdobytych przez zawodnika w jednym meczu mundialowym.

Cieniem na mistrzostwach położył się incydent w Kolumbii. Jeden z mieszkańców tego kraju, mając za złe swoim piłkarzom to, że nie przebrnęli fazy grupowej, zastrzelił przed barem w Medelin jednego z reprezentantów Kolumbii, piłkarza Escobara.

Mecz o 3. miejsce

Szwecja - Bułgaria 4:0

Finał - Pasadena (Rose Bowl)

Brazylia - Włochy 0:0, karne 3:2

Sędziował: Puhl (Węgry). Widzów: 94 000.

Król strzelców

Salenko (Rosja), Stoiczkow (Bułgaria) - 6 goli

Źródło informacji: INTERIA.PL

Dodatki

Strzelcy/Kartkowicze

miejsce zawodnik zespół gole
1. James Rodriguez Kolumbia 6
2. Thomas Mueller Niemcy 5
3. Lionel Messi Argentyna 4
4. Robin van Persie Holandia 4
5. . Neymar Brazylia 4
6. Arjen Robben Holandia 3
więcej »
miejsce zawodnik zespół czerwone żółte
1. Antonio Valencia Ekwador 1 1
2. Konstantinos Katsouranis Grecja 1 1
3. Wilson Palacios Honduras 1 1
4. Oscar Duarte Kostaryka 1 1
5. . Pepe Portugalia 1 0
6. Claudio Marchisio Włochy 1 0
więcej »

Ankieta

Kto strzelił najpiękniejszą bramkę mundialu w RPA?

Kto strzelił najpiękniejszą bramkę mundialu w RPA?

Dziękujemy. Twój głos został już zarejestrowany

Zobacz wyniki


Informacje dodatkowe