Przejdź do głównej części strony

Stadiony / miasta

Port Elizabeth Kapsztad Durban Nelspruit Rusteburg Bloemfontein Polokwane Pretoria Johanesburg Ellis Park Johanesburg Soccer City Stadium

Durban Stadium/Durban

Wybudowany w 2009 r. stadion im. Mosesa Mabhidy w Durbanie będzie miejscem rozgrywania meczów grupowych, 1/8 finału i półfinału.

Inspiracją dla jego kształtu była flaga narodowa RPA, a dwa wsporniki łuku wznoszącego się nad elipsoidalnym dachem nad trybunami mają symbolizować jedność narodu, zakochanego w sporcie.

70-tysięczny obiekt został zaprojektowany jako wielofunkcyjny. Kolejką linową można dostać się na szczyt platformy widokowej, ulokowanej na szczycie 350-metrowego łuku. Jest położona 106 m nad poziomem boiska. Stąd można podziwiać panoramę miasta i wybrzeże morza. Każde, wygodne miejsce na trybunach zapewnia doskonały widok na murawę.

Światowej klasy obiekt zlokalizowano w centrum Kings Park Sporting i jest "klejnotem w koronie" tego rejonu.

Stadion wybudowano na miejscu dawnego Kings Park Stadium. Patron - Moses Mabhida, ur. w 1923 r. w ubogiej rodzinie pod Pietermaritzburgiem - został zmuszony przez władze do opuszczenia ojczyzny. W 1963 r. Oliver Tambo wezwał go do powrotu i zajęcia się szkoleniem wojskowego skrzydła Afrykańskiego Kongresu Narodowego (ANC). Mabhida z powodzeniem wypełnił misję szkolenia bojowników z rasistowskim reżimem.

Durban Stadium

Miasto: Durban

Rok wybudowania: 2009

Całkowita pojemność: 70 000

DURBAN

Durban (w języku zulu - eThekwini) to największe miasto prowincji KwaZulu-Natal i jeden z najbardziej ruchliwych afrykańskich portów. Oprócz meczów grupowych, będzie gospodarzem jednego ćwierćfinału i półfinału tegorocznych piłkarskich mistrzostw świata.

Zulusi pojawili się na tych południowych obszarach rejonu Wielkich Jezior na fali migracji ludu Nguni, jednego ze szczepów Bantu. Zasiedlili obszar znany dziś jako KwaZulu-Natal.

Najwybitniejszym wodzem był Shaka, zwany królem Zulusów. 25 grudnia 1497 r. portugalski odkrywca Vasco da Gama zakotwiczył swój statek w naturalnej lagunie, w pobliżu miejsca, gdzie leży dziś Durban. Myślał, że ta laguna to rzeka i nazwał miejsce lądowania Rio de Natal (Rzeka Bożego Narodzenia). Potem tę nazwę zmieniono na Port Natal. Port Natal stał się Durbanem 23 czerwca 1835 r. na cześć gubernatora Kraju Przylądkowego sir Benjamina D'Urbana.

Goście, którzy zjawią się w mieście podczas mistrzostw świata, będą mieli do dyspozycji tzw. złotą milę, tj. cztery kilometry plaż, promenad, basenów, restauracji i to w centrum miasta. Woda w morzu jest ciepła dzięki prądowi Aghulas i nawet zimą ma przyjemną temperaturę około 15 st. C.

Ushaka Marine World to jedno z pięciu największych oceanariów świata. Durban to brama wypadowa do dawnego królestwa Zulusów, gdzie można poznać ich kulturę. Na północ od miasta leży uKhalamba/Drakensberg National Park wart zobaczenia park narodowy, zaliczony do Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Durban jest siedzibą dwóch klubów piłkarskich Premier Soccer League - Golden Arrows i Maritzburg United. W 1882 roku "narodziła się" tam pierwsza liga piłkarska Afryki Południowej, składająca się z czterech zespołów: Pietermaritzburg County, Natal Wasps, Durban Alpha i Umgeni Stars.

Z tego miasta wywodzi się wielu mistrzów kraju, choć ostatnio kluby Amazulu, Golden Arrows, Thanda Royal Zulu i Maritzburg United z trudem utrzymują się w ekstraklasie. A Zulu Royals był pierwszym zwycięzcą ligi PSL w 1971 r. Po licznych fuzjach, kluby Durban Bush Bucks-Manning Rangers i Durban City-Durban United, zdobywały puchary i mistrzostwo RPA.

W Durbanie urodził się znany piłkarz, były reprezentacyjny bramkarz Zimbabwe Bruce Grobbelaar, który z angielskim Liverpoolem zdobył Puchar Europy w 1984 r. Dziesięć lat później znowu było głośno o showmanie z bramki, bowiem był oskarżony o ustawianie meczów... Po kilku latach uzyskał wyrok uniewinniający aż w... brytyjskiej Izbie Lordów. Wyszkolono w mieście równie takich graczy, jak Sibusiso Zuma, Siyabonga Nemvete i Delron Buckley.

Durban gościł ćwierćfinał i półfinał Pucharu Narodów Afryki w 1996 r. W 2003 r. RPA rozegrała mecz towarzyski z Anglią (1:2). Dobra organizacja tego spotkania pomogła w staraniach o tegoroczny mundial.

Nowy Durban Stadium ma bardzo oryginalny kształt architektoniczny, z ogromnym łukiem, górującym nad trybunami...

Durban

Prowincja: KawZulu-Natal

Ludność: 3 064 624

Wysokość n.p.m.: 0 m

Położenie geograficzne: miasto leży na ogromnej, naturalnej lagunie, dalej od morza wznoszą się kamieniste wydmy nadmorskie...

Klimat: subtropikalny, z łagodną i słoneczną zimą oraz gorącym, wilgotnym latem; całoroczne temperatury oscylują od 16 do 25 st. C.

Główne gałęzie gospodarki: turystyka, transport, rolnictwo

Źródło informacji: INTERIA.PL/PAP

Dodatki


Informacje dodatkowe