Przejdź do głównej części strony

Stadiony / miasta

Port Elizabeth Kapsztad Durban Nelspruit Rusteburg Bloemfontein Polokwane Pretoria Johanesburg Ellis Park Johanesburg Soccer City Stadium

Free State Stadium/Bloemfontein

Stadion Wolnego Stanu będzie w centrum uwagi władz futbolu RPA i FIFA, bowiem w tym regionie piłka nożna ma najbardziej fanatycznych, niekiedy krnąbrnych kibiców. Obiekt gościć będzie spotkania fazy grupowej MŚ.

Stadion otrzymał nowy wygląd na ubiegłoroczny Puchar Konfederacji FIFA. Doszło na nim do sensacji, gdy drużyna USA pokonała w półfinale Hiszpanię 2-0.

Free State Stadium przebudowano w 2008 r., zwiększając jego pojemność z 38 000 do 45 000. Na nim rozgrywano wiele ważnych meczów rugby i futbolu, a znani z miłości do sportu mieszkańcy miasta wypełniali szczelnie trybuny. Najwierniejszych kibiców ma klub Bloemfontein Celtic, który swą grą przyczynił się do eksplozji popularności futbolu w kraju zauroczonym rugby.

Free State Stadium

Miasto: Bloemfontein

Rok wybudowania: 1952

Zakończenie modernizacji: 2008 r.

Całkowita pojemność: 45 058

BLOEMFONTEIN

Wchodzące w skład okręgu municypalnego Mangaung, a założono przez holenderskich i angielskich osadników w połowie XIX wieku miasto Bloomfontein to "matecznik" najbardziej fanatycznych kibiców futbolu w RPA.

Ze swymi otwartymi przestrzeniami miasto i obszar municypalny odzwierciedla otwartość jego mieszkańców - przyjaznych, ciepłych i pełnych godności, łączących spokój ludzi wsi z wielkomiejską energią.

Mangaung/Bloemfontein jest stolicą prowincji Wolny Stan i stolicą sądowniczą kraju; tu ma swą siedzibę sąd najwyższej instancji - Sąd Apelacyjny. Okazały budynek ratusza zbudował sir Gordon Leith. Nazwa Mangaung znaczy w języku sesoto (jednym z 11. oficjalnych w RPA) "miejsce gepardów", a Bloemfontein to po holendersku "fontanna kwiatów".

Plemię Barolong, z wodzem Yoruką na czele, osiadło na tych terenach i obszarach wokół Thaba Nchu w latach 30. XIX wieku. Dzisiejszy Free State był siedzibą wodza Moshoshoe i plemienia Basotho. Te tereny były bezpiecznym schronieniem dla plemienia króla Zulusów, Shaka Zulu.

Z Bloemfontein wywodzą się najbardziej zagorzali, kolorowo ubrani i głośno dopingujący fani futbolu. Najbardziej popularnym klubem jest Bloemfontein Celtic, a jego kibice znani są jako Sivelele... Stroje piłkarzy "Celtiku" są łudząco podobne do zielono-białych pasów koszulek szkockich "The Bhoys". Innym znanym klubem jest Free State Stars. Oba rozgrywają mecze w Premier Soccer League, na stadionie Free State. Klub Bloemfontein City grał krótko jako pierwszy profesjonalny klub miasta.

W futbol grano w Bloemfontein po raz pierwszy już 1891 r., gdy terytorium to było niezależną republiką burską - Oranje Free Staat.

W tegorocznym mundialu w tym mieście odbędzie się pięć meczów fazy grupowej i jedno spotkanie 1/8 finału.

Bloemfontein/Mangaung w pigułce

Prowincja: Free State (Wolny Stan)

Ludność: 850 000

Wysokość n.p.m.: 140 m

Położenie geograficzne: centralne na terytorium RPA, na płaskowyżu (Free State Plateau)

Klimat: suche zimy, trwające od maja do sierpnia, z temperaturami do 17 st. C w ciągu dnia, a spadającymi do minus 2 w nocy. Lato trwa od października do lutego, a temperatura dnia sięga 30 st. C., z częstymi zachmurzeniami po południu.

Główne gałęzie gospodarki: handel, finanse, transport

Źródło informacji: INTERIA.PL/PAP

Dodatki


Informacje dodatkowe