Przejdź do głównej części strony

Stadiony / miasta

Port Elizabeth Kapsztad Durban Nelspruit Rusteburg Bloemfontein Polokwane Pretoria Johanesburg Ellis Park Johanesburg Soccer City Stadium

Green Point Stadium/Kapsztad

Jeden z najbardziej eleganckich stadionów w RPA. Obiekt zbudowany w 2009 r. w Kapsztadzie będzie miejscem rozgrywania meczów grupowych, 1/8 finału, jednego z ćwierćfinałów i półfinału.

Wielofunkcyjny obiekt może być wykorzystywany do różnych imprez i koncertów. Łatwo się zapełnia publicznością, bo leży "rzut kamieniem" od oceanu i gór, a jednocześnie spacerem szybko można się dostać do centrum Kapsztadu.

Dawniej na tym miejscu było pole golfowe. Budowę 70-tysięcznika ukończono w grudniu 2009 r. i wyposażono w okładziny tłumiące hałas, w trosce o jakość życia mieszkańców pobliskich dzielnic.

Po mistrzostwach stadion Green Point ma być użytkowany przez miejscowe kluby piłkarskie Ajax Cape Town i Santos, bowiem poza nim Kapsztad dysponuje wyłącznie światowej klasy stadionem do rugby - Newlands.

Green Point Stadium

Miasto: Kapsztad

Rok wybudowania: 2009

Całkowita pojemność: 66 005

KAPSZTAD

Kapsztad (Cape Town) jest kosmopolitycznym miastem portowym, skupiskiem różnych kultur Południowej Afryki, położonym między oceanem a malowniczymi górami, w prowincji Western Cape.

Imponująca Góra Stołowa wznosi się nad miastem na wys. 1 085 m i jest punktem orientacyjnym dla żeglarzy, widzianym z morza w pogodne dni z odległości 200 km.

Na Green Point Stadium, prócz meczów grupowych, będzie rozegrany jeden z półfinałów tegorocznych piłkarskich mistrzostw świata.

Dzisiejszy obszar Kapsztadu był zasiedlony tysiące lat temu przez plemiona myśliwych. Po przybyciu tu Europejczyków w 1652 roku stał się dla nich wygodną przystanią w żegludze wzdłuż wybrzeży Afryki po korzenie do Indii i z powrotem.

Kapsztad spełnia dziś ważną rolę w życiu gospodarczym i kulturalnym kraju. Jednym z obiektów o "kultowym" znaczeniu w historii RPA jest Robben Island, wykorzystywana od 1898 r. jako miejsce odosobnienia więźniów politycznych.

Wyspa w Zatoce Stołowej stała się znana, bo przetrzymywano na niej oskarżonych w głośnym procesie politycznym przed sądem w Johannesburgu (Rivonia Trial) takich bojowników o równość rasową, jak Nelson Mandela, Oliver Tambo, Walter Sisulu i inni.

Od 1910 r. Kapsztad jest legislacyjną stolicą kraju, siedzibą parlamentu. Houses of Parliament, użytkowany do dziś, zbudowano w 1885 r.

Znany w Afryce Południowej jako "miasto matka" Kapsztad - najstarsze europejskie miasto w Afryce Południowej - to centrum kultury, ośrodek gospodarczy i port-baza rybołówstwa (głównie tuńczyka i langust) w Hout Bay i historyczna baza morska - Simon's Town.

Victoria and Alfred Waterfront to zarówno wielkie centrum handlowe, jak i wspaniałe oceanarium, z okazami fauny morskiej Atlantyku i Oceanu Indyjskiego. Long Street to z kolei miejsce tętniące nocnym życiem i zarazem ulica licznych muzeów... Prowincja Western Cape jest znana także z uprawy winorośli...

Z Kapsztadu wyruszyli w świat tak znani piłkarze, jak: Benni McCarthy, Shaun Bartlett i Quinton Fortune. McCarthy, najlepszy strzelec wszech czasów reprezentacji RPA i najbardziej znany piłkarz ostatnich lat, z klubem FC Porto triumfował w Lidze Mistrzów w 2004 r., gdy trenerem zespołu był słynny Jose Mourinho.

Bartlett grał w barwach FC Zurich w 1998 r., a w 2000 r. przeniósł się do angielskiego Charlton Athletic, z którym występował w Premier League. Fortune był od 1999 r. zawodnikiem Manchesteru United, a wcześniej grał w Atletico Madryt.

Nieistniejący dziś Hellenic FC był pierwszym klubem z Kapsztadu, który zdobył tytuł mistrza kraju w 1971 r. W jego ślady poszedł klub Cape Town City. W 1995 r. Cape Towns Spurs zdobył podwójną koronę, tj. mistrzostwo i Puchar RPA.

Santos FC - mistrz Premier Soccer League w 2002 r. i Ajax Cape Town - mistrz PSL w 2006 r., podtrzymują profesjonalny poziom futbolu w Kapsztadzie. Ajax jest satelitarnym klubem swego holenderskiego imiennika, z którym wiąże go umowa partnerska. Wielu graczy z tego klubu zrobiło kariery w Europie, w tym obecna gwiazda Evertonu, kapitan Bafana Bafana Steven Pienaar, Aaron Mokoena, McCarthy i inni.

Kapsztad ma swych reprezentantów w zawodowej Premier Socer League (Ajax, Santos) i w First Division (Hanover Park, Ikapa Sporting, FC Cape Town).

Kapsztad w pigułce

Prowincja: Western Cape

Ludność: 1,3 mln

Wysokość n.p.m.: 0 m

Położenie geograficzne: po obu stronach grzbietu górskiego, na wyżynie Cape i na niżej położonych, płaskich terenach na poziomie morza

Klimat: śródziemnomorski, z zimowymi ulewami i temperaturami ok. 18 st. C; lata są na ogół ciepłe, z temperaturami od 25 do 27 st. C.

Główne gałęzie gospodarki: turystyka i rolnictwo

Źródło informacji: INTERIA.PL/PAP

Dodatki


Informacje dodatkowe