Przejdź do głównej części strony

Stadiony / miasta

Port Elizabeth Kapsztad Durban Nelspruit Rusteburg Bloemfontein Polokwane Pretoria Johanesburg Ellis Park Johanesburg Soccer City Stadium

Loftus Versfeld Stadium/Pretoria

To jeden z najstarszych stadionów w RPA, powstały przeszło sto lat temu, w 1906 r. Pierwsza, betonowa konstrukcja powstała w tym miejscu w 1923 r., wybudowana przez Radę Miejską Pretorii.

Mogła pomieścić zaledwie 2000 widzów. Na boisku Loftus Versfeld odbędą się mecze grupowe i 1/8 finału.

Od 1948 r. obiekt był systematycznie ulepszany. Służył jako arena meczów rugby i futbolu. Był macierzystym obiektem klubu rugby Blue Bulls. Położony w sercu miasta oferuje kibicom 50 000 miejsc na trybunach.

W 1995 r. na Loftus Versfeld rozgrywano mecze Pucharu Świata w rugby, zakończonego zwycięstwem reprezentacji RPA, a rok później spotkania piłkarskiego Pucharu Narodów Afryki, w którym też triumfował zespołu Bafana Bafana.

Na tym stadionie w 1999 r. reprezentacja piłkarska RPA odniosła pierwsze zwycięstwo nad europejską drużyną, Szwecją 1:0. Obecnie stadion użytkowany jest przez kluby Mamelodi Sundowns i SuperSport United.

Loftus Versfeld Stadium

Miasto: Pretoria

Rok wybudowania: 1906

Zakończenie modernizacji: 2008 r.

Całkowita pojemność: 49 365

PRETORIA

Obszar municypalny (Pretoria City of Tshwane Metropolitan Municypality), łącznie z miastem Pretoria, jest stolicą administracyjną RPA. To wielka mieszanka kulturowa i etniczna jednej z pięciu dzielnic administracyjnych prowincji Gauteng.

Zajmuje tereny między tropikalną sawanną (Bushveld) a wyżyną (Highveld) w północno-wschodniej części kraju.

To centrum kulturalne kraju, z licznymi muzeami, pomnikami i historycznymi budowlami, w tym Union Buildings, siedzibą administracji rządowej. To także miejsce, gdzie dokonywane jest zaprzysiężenie kolejnych prezydentów, od Nelsona Mandeli do obecnego prezydenta i szefa rządu Jacoba Zumy.

Miejscowa mennica używa do dziś funkcjonującą od 1892 roku prasę, na której zapewne tłoczono słynne złote krugerandy...

Pierwszym ludem, który zasiedlał tereny nad rzeką Tshwane, były plemiona Ndebele. Tshwane to imię jednego z wodzów tego ludu. Teren ten w 1855 r. otrzymał nazwę Pretoria i stał się pierwszą stolicą Zuid-Afrikaansche Republiek, terytorium proklamowanym jako RPA przez holenderskich osadników w Południowej Afryce.

W latach 1956-61 w Pretorii toczył się głośny proces - Rivonia Trial, który doprowadził do skazania i uwięzienia na wiele lat m. in. Nelsona Mandeli, jednego z przywódców walki z system segregacji rasowej - apartheidem. W 1994 r. w tym mieście Mandela został zaprzysiężony jako pierwszy, demokratycznie wybrany prezydent RPA.

Pretorię, pojawiająca się również pod nazwą Tshwane, przez lata utożsamiano z wysokim poziomem klubów piłki nożnej. Tu wychowano i wyszkolono wielu czołowych piłkarzy RPA. Pierwszymi profesjonalnymi klubami były Arcadia i Berea Park. Później najbardziej znane kluby to Mamelodi Sundowns, Mamelodi United, Pretoria City, przemianowana na SuperSport United.

Arcadia to potrójnie utytułowany klub z 1974 r., ale dumą miasta jest Mamelodi Sundowns, rekordzista Premier Soccer League - pięć zwycięstw z rzędu w tej lidze, od 1988 r. Ten klub to także finalista rozgrywek Ligi Mistrzów Afrykańskiej Konfederacji Piłkarskiej (CAS) z 2001 r. Nazywa się go "Brazylijczykami" ze względu na żółto-zielone kolory kostiumów. Ostatnio w futbolu RPA dominuje klub SuperSport United, zwyciężający w lidze PSL rok po roku, pod kierunkiem trenera Gavina Hunta.

Stadion Loftus Versfeld jest najwcześniej wybudowanym obiektem piłkarskim kraju, bowiem powstał już w 1906 r.

Pretoria w pigułce

Prowincja: Gauteng

Ludność: 2,2 mln

Wysokość n.p.m.: 1214 m

Położenie geograficzne: między skalistymi grzbietami północno-wschodniej części kraju

Klimat: suche zimy, ze średnimi temperaturami dnia plus 20 st. C., spadającymi nocą do 5 st. C.; Gorące lata z okresowymi burzami i średnimi temperaturami dnia od 25 do 30 st. C.

Główne gałęzie gospodarki: usługi, handel, przemysł

Źródło informacji: INTERIA.PL/PAP

Dodatki


Informacje dodatkowe