Przejdź do głównej części strony

Stadiony / miasta

Port Elizabeth Kapsztad Durban Nelspruit Rusteburg Bloemfontein Polokwane Pretoria Johanesburg Ellis Park Johanesburg Soccer City Stadium

Mbombela Stadium/Nelspruit

Jeden z kilku nowych stadionów wybudowanych w 2009 r. na tegoroczne mistrzostwa świata. Na Mbombela rozegrane zostaną mecze grupowe. Obiekt nosi nazwę municypium, do którego należy miasto Nelspruit.

Mbombela w języku siswati znaczy "wielu ludzi zgromadzonych na małej przestrzeni". W tym przypadku przestrzeń nie jest tak mała, a ludzi zgromadzi rzeczywiście tysiące, maksymalnie 46.

Obiekt leży o 7 km od centrum Nelspruit i o 12 km od pobliskiego lotniska Kruger-Mpumalanga. Ze stadionu jest niedaleko do okolicznych rezerwatów przyrody. W wolnych od futbolu chwilach goście Nelspruit mogą wybrać się do interioru, by oglądać życie zwierząt w ich naturalnym środowisku.

Nawet wyniosłe pylony stadionu, górujące nad trybunami, na których umieszczono jupitery, przypominają kształtem szyje żyraf, które można spotkać podczas wycieczek w nieodległych od nowoczesnego stadionu sawannach.

Przed wybudowaniem Mbombeli nie było w tym regionie stadionu, który spełniałby międzynarodowe standardy.

Mbombela Stadium

Miasto: Nelspruit

Rok wybudowania: 2009

Całkowita pojemność: 43 589

NELSPRUIT

Nelspruit, stolica prowincji Mpumalanga, leży w malowniczym krajobrazie. Stąd niedaleko do słynnego Parku Narodowego Krugera. W języku siswati - jednym z oficjalnych w RPA, mpumalanga oznacza "miejsce, gdzie wschodzi słońce". Nazwa holenderskiego pochodzenia - Strumień Nela.

Nelspruit wywodzi swą nazwę od holenderskiej rodziny Nel, która osiedliła się na tym terenie w 1905 r. Zajmowała się ona hodowlą bydła i z czasem zasiedliła tereny wzdłuż Crocodile River. W niedalekiej Sudwala znajdują się dolomitowe groty, przez wieki schronienie dla uciekinierów przed prześladowaniami. W nich ukrywał się ksiażę Sombuga z plemienia Swazi.

Obszar municypalny Mbombela, włączony w granice Nelspruit, przypomina legendę o Rajskim Ogrodzie z racji obfitości owoców przetwarzanych w miejscowych zakładach. Okoliczne zielone wzgórza kontrastują z błękitem rzek i bielą licznych wodospadów oraz kaskad. W Kaapschoop żyją na wolności dzikie konie...

Zespół Mpumalanga Aces, który awansował ostatnio do Premier Soccer League, jest obecnie jedynym profesjonalnym klubem tego regionu. Wcześniej dwa sezony w PSL spędził klub Dangerous Darkies. W First Division gra drużyna z niedalekiego Witbank - Witbank Spurs.

Najbardziej znanym graczem z Nelspruit jest były obrońca reprezentacji RPA David Nyathi, który grał w hiszpańskiej Tenerife, szwajcarskim St. Gallen i we włoskim Cagliari (1998-2000).

Stadiom Mbombela w Nelspruit jest ostatnim z ukończonych na tegoroczne mistrzostwa świata i ma bardzo nowoczesną i oryginalną konstrukcję.

Nelspruit w pigułce

Prowincja: Mpumalanga

Ludność: 21 541

Wysokość n.p.m.: 660 m

Położenie geograficzne: na umiarkowanej wyżynie, znanej jako Lowveld, w żyznej dolinie Rzeki Krokodylowej (w północno-wschodniej części RPA)

Klimat: subtropikalny, o temperaturze około 23 st. C zima i do 29 st. C latem.

Główne gałęzie gospodarki: rolnictwo i przetwórstwo owocowe oraz przemysł wydobywczy

Źródło informacji: INTERIA.PL/PAP

Dodatki


Informacje dodatkowe