Przejdź do głównej części strony

Stadiony / miasta

Port Elizabeth Kapsztad Durban Nelspruit Rusteburg Bloemfontein Polokwane Pretoria Johanesburg Ellis Park Johanesburg Soccer City Stadium

Peter Mokaba Stadium/Polokwane

Oddany do użytku w 2010 r. ma 45 tys. miejsc, nosi imię jednego z przywódców walki z apartheidem - Petera Mokaby, który urodził się i wychował w Polokwane. Odbędą się tu mecze fazy grupowej.

Stadion zbudowano obok starego Peter Mokaba Stadium. Nowy jest usytuowany 5 km od centrum miasta. Na starym debiutował w reprezentacji Wybrzeża Kości Słoniowej w 2002 roku znany dziś gracz londyńskiej Chelsea Didier Drogba. W decydującym o awansie do turnieju finałowego Pucharu Narodów Afryki meczu RPA wygrała z jego drużyną 2-1.

Twórcy betonowego obiektu inspirowali się wyglądem baobabu, umieszczając w każdym narożniku stadionu łączniki-trzony komunikacyjne, przypominające pień afrykańskiego drzewa. Dach trybuny głównej podtrzymują stalowe konstrukcje, a w owych łącznikach mieszczą się pionowe rampy komunikacyjne i powierzchnie usługowe.

Peter Mokaba Stadium

Miasto: Polokwane

Rok wybudowania: 2010

Całkowita pojemność: 45 264

POLOKWANE

Polokwane, dawniej Pietersburg, znaczy w języku tubylczej ludności - bezpieczne miejsce... Blisko stąd do sąsiednich krajów: Botswany, Zimbabwe i Mozambiku. Stadion im. Petera Mokabe będzie areną meczów grupowych piłkarskich mistrzostw świata w RPA.

Polokwane i okolice są częścią historii ludów koczowniczych epoki kamiennej, epoki żelaza i czasów emigracji europejskiej do Południowej Afryki. Dziś to teren mieszanki różnych kultur. Lud Mapungubwe osiedlił się na tych terenach 2000 lat temu. Udokumentowane osadnictwo istniało tu od 1000 do 1300 r. naszej ery.

Polokwane jest stolicą prowincji Limpopo, najbardziej na północ wysuniętej prowincji RPA. Odkryte w tym regionie (Eesterling) złoto przyczyniło się do rozkwitu ekonomicznego miasta. Okrzepło ono jako miasto w 1886 r., gdy zyskało nazwę Pietersburg, na cześć generała Petrusa Jacobusa Jouberta, przywódcy Voortrekkers - pierwszych osadników holenderskich w Afryce Południowej.

Polokwane jest punktem wypadowym wypraw turystycznych, samochodami terenowymi lub bliższych wycieczek pieszych, do Polokwane Game Reserve - rezerwatu dzikich zwierząt.

Profesjonalny futbol zawitał do Polokwane po raz pierwszy w 1995 r., gdy klub Real Rovers awansował do Premier Soccer League. Dwa inne kluby z prowincji Limpopo - Dynamos i Black Leopards też grały w tej najwyższej klasie rozgrywek, ale obecnie występują na jej zapleczu - First Division.

Peter Mokabe Stadium nosi imię "Piłkarza Roku 2006" w Afryce. 9 września 2002 r. na tym stadionie debiutował w reprezentacji Wybrzeża Kości Słoniowej, w decydującym meczu eliminacji Pucharu Narodów Afryki, znany dziś gracz Chelsea Londyn Didier Drogba. Mecz wygrała drużyna RPA 2:1 i zespół Bafana Bafana.

Polokwane w pigułce:

Prowincja: Limpopo

Ludność: 508 272

Wysokość n.p.m.: 1310 m

położenie geograficzne: 60 km na południe od Zwrotnika Koziorożca; krajobraz - trawiaste równiny, przetykane skalistymi wzgórzami, nazywany jest południowoafrykańską Anglią.

klimat: tropikalny; temperatury zimą od 20 do 4 st., latem od 16 do 28 st. C

główne gałęzie gospodarki: rolnictwo, przemysł wydobywczy

Źródło informacji: INTERIA.PL/PAP

Dodatki


Informacje dodatkowe