Przejdź do głównej części strony

Stadiony / miasta

Port Elizabeth Kapsztad Durban Nelspruit Rusteburg Bloemfontein Polokwane Pretoria Johanesburg Ellis Park Johanesburg Soccer City Stadium

Royal Bafokeng Stadium/Rustenburg

Royal Bafokeng Sports Palace nosi nazwę ludu Bafokeng, zamieszkałego na terenach wokół Rustenburga. Na tym stadionie będą rozgrywane mecze grupowe i 1/8 finału tegorocznego mundialu.

Do czasu ukończenia prac modernizacyjnych w 2010 r. obiekt mógł pomieścić około 42 000 widzów. Obecnie - 44 000. Stadion jest położony o 25 minut jazdy od słynnego Sun City i 30 minut od Pilansberg. Od centrum Rustenburga dzieli go 12 km.

W 2001 r. reprezentacja RPA rozegrała na tym stadionie mecz eliminacji MŚ z Burkina Faso (2-1). Były to dla Bafana Bafana udane eliminacje, bowiem zespół po raz drugi w historii awansował do MŚ.

Na boisku "królewskiego" stadionu rozgrywają swe mecze drużyny Premier Soccer League, choć Rustenburg nie ma w tej klasie rozgrywek swego przedstawiciela.

Royal Bafokeng Stadium

Miasto: Rustenburg

Rok wybudowania: 1999

Zakończenie modernizacji: 2010 r.

Całkowita pojemność: 44 530.

RUSTENBURG

Rustenburg leży w sercu obszarów sawannowych, północno-zachodniej części RPA, w prowincji North West, u stóp gór Magaliesberg (najwyższy szczyt 1852 m). Pasmo to było kluczowym terenem walk o opanowanie tego obszaru na początku XIX wieku.

Region przyległy do miasta obfituje w bogactwa naturalne, w tym złoża platyny, dzięki którym miasto zyskało miano "platynowej stolicy świata".

Z tego regionu wywodzi się najbogatsze plemię kraju - Naród Bafokeng. Bafokeng znaczy w języku tego ludu - "ludzie rosy". Bafokeng osiedlili się na tych terenach 200 lat temu. Panujący obecnie 36.w historii monarcha Ludu Bafokeng to król Leruo Molotlegi.

O 30 km od Rustenburga leży słynne Sun City, kurort o międzynarodowej sławie, ośrodek rozrywki i rekreacji.

Na obszarze wokół miasta pozostały silne wpływy holenderskich osadników-rolników (Voortrekker) i to oni w 1851 r. nazwali miasto - Rustenburg, co po holendersku znaczy "miejsce wypoczynku". Jest jednym z najważniejszych miast w historii holenderskiego osadnictwa w Południowej Afryce.

Klub piłkarski Platinum Stars, którego właścicielem jest Royal Bafokeng Sports Holding, jest jedynym zawodowym klubem piłki nożnej w mieście. Bogaty, ma wszelkie możliwości kupowania najlepszych, najbardziej utalentowanych piłkarzy takich, jak Dillon Sheppard, Jabu Pule Mahlangu i świetny obrońca angielskiego Tottenhamu Hotspur Mbulelo "Old John" Mabizela.

W Rustenburgu rozegranych zostanie pięć spotkań grupowych tegorocznych piłkarskich MŚ i jedno spotkanie 1/8 finału.

Rustenburg w pigułce

Prowincja: North West

Ludność: 395 539

Wysokość n.p.m.: 1500 m

Położenie geograficzne: Highveld Plateau

Klimat: subtropikalny, z temperaturami około 16 st. C w zimie, a 30 st. C w lecie; idealny dla całorocznej aktywności sportowej pod gołym niebem

Główne gałęzie gospodarki: przemysł wydobywczy (platyna), rolnictwo

Źródło informacji: INTERIA.PL/PAP

Dodatki


Informacje dodatkowe